Japonci so znani po vztrajnosti, zdravem načinu življenja, visoki stopnji kulture in neizmerni dodelanosti vsega, česar se lotijo. A zakaj so med vsemi narodi prav oni nekaj povsem posebnega? Eden izmed razlogov za to je gotovo njihova izobrazba. Skrivnost japonske izobrazbe se skriva predvsem v celostnem pristopu do človeka.

Zakaj je Japonska izobrazba ena od najboljših na svetu?

Manire pred znanjem

V japonskih šolah učenci do 4. razreda (to je do približno 10. leta starosti) nimajo testov. Prva tri leta šolanja so posvečena predvsem izoblikovanju pravilnega vedenja, manir in stabilnega značaja. Učenci se vadijo v vsesplošnem spoštovanju drugih ljudi, živali in narave. Učijo se tudi empatije, sočutja, radodarnosti, samonadzora in občutka za pravičnost.

Akademsko leto se začne s 1. aprilom

Večina šolskih sistemov po svetu začenja svoje akademsko leto jeseni. Na Japonskem pa je začetek šolskega leta zaznamovan s prelepim naravnim fenomenom – časom cvetenja češnjevih dreves. Poleti imajo učenci 6 tednov počitnic, med zimo in pomladjo pa imajo dvakrat po 2 tedna prostega časa.

Akademsko leto se začne takrat, ko cvetijo češnje

Akademsko leto se začne takrat, ko cvetijo češnje.

Večina šol ne zaposluje čistilk

Japonski otroci se v šolah pripravljajo na življenje. In del tega je tudi vzdrževanje reda in higiene v svojem okolju. Večina šol tako ne zaposluje čistilk, temveč urejenost šolskih prostorov prepusti učencem. To učence nauči, da spoštujejo red in čistočo ter da se med generalnimi čiščenji naučijo sodelovati drug z drugim.

Učenci za red skrbijo sami

Učenci za red skrbijo sami

Kosila so kakovostna

Japonski šolski sistem veliko pozornosti namenja zdravju učencev. Poskrbljeno je, da otroci dobijo zelo zdrave obroke. Kosila postrežejo v učilnicah, kjer učenci obedujejo skupaj z učitelji – to prispeva k boljšim medosebnim odnosom.

Obšolske dejavnosti so zelo priljubljene

Če želijo otroci na Japonskem obiskovati dobro srednjo šolo, morajo dosegati odlične rezultate. Mnogi se tako vpišejo v obšolske dejavnosti ali na zasebne dodatne učne ure, ki potekajo ob večerih. Učenje med počitnicami je popolnoma normalen del učnega procesa. S takšnim pristopom je ponavljanje razreda na Japonskem nekaj precej neobičajnega.

Pouk kaligrafije in poezije

Šodo oziroma japonska kaligrafija se izvaja z bambusovimi čopiči na rižev papir. Na Japonskem je šodo tako popularen kot drugod po svetu risanje. Učenci se v osnovnih šolah učijo umetnosti pisanja in razumevanja haikuja ter šoda. Stranski učinek teh sposobnosti je, da učenci spoštujejo svojo kulturo in tradicijo.

Učijo se kaligrafije in poezije

Učijo se kaligrafije in poezije.

Skoraj vse šole predpisujejo uniforme

Skoraj vsi osnovnošolci morajo na Japonskem nositi šolske uniforme. Namen tega je zmanjšati socialne razlike med učenci, poleg tega pa uniforme spodbujajo občutek pripadnosti in skupnosti.

Prisotnost v šoli je skoraj 100-odstotna

Na Japonskem si neopravičenega izostanka od pouka učenci skorajda ne privoščijo. Stopnja prisotnosti pri pouku je skoraj 100-odstotna, prav tako pa okoli 91 odstotkov učencev ves čas zbrano spremlja pouk.

PREBERITE ŠE: 4 japonske skrivnosti do zdravja in vitkosti, ki jih morate poznate

Prisotnost je skoraj 100%

Prisotnost je skoraj 100-odstotna.

Njihova prihodnost se odloča na podlagi enega samega testa

Na koncu srednje šole morajo japonski dijaki pisati izjemno pomemben test, ki odloči njihovo prihodnost. Vpišejo se na določeno univerzo, ki določi kriterije za vpis. Če jih ne dosežejo, v veliki večini sploh ne grejo študirati. Le približno 75 odstotkov dijakov nadaljuje svoje šolanje. Nič čudnega, da se obdobje priprave na ta izpit imenuje ”izpitni pekel”.

Študentska leta so najboljša leta v njihovem življenju

Študentska leta na Japonskem veljajo za počitnice pred težkim obdobjem garanja v službi. Po ”izpitnem peklu” si mnogi vzamejo nekaj časa zase, ki pa ga seveda po takšni obremenitvi hudo potrebujejo.