Kratenje spanja na račun službe, šole, hobijev ali zabav je med ljudmi zahodnega sveta že pravi fenomen. Medtem ko je takšno dejanje tu in tam odpustljivo in ne pušča velikih posledic, pa je pogosto prekratko spanje lahko velika težava. A kdor si nikakor ne more raztegniti svojega minimuma čez noč, si lahko vsaj čez dan ukrade 15 minut svojega časa in si privošči ''powernap''. Vprašanje, zakaj bi si morali večkrat privoščiti dremež, pa nima odgovorov le v zdravstvenih razlogih.

Dremež pripomore k dvigu zadovoljstva

Če na delovnem mestu doživljate slab dan, je dremež dobra izbira boja proti slabi volji. Dremež na novo naravna naše misli in spočije telo, kar nas naredi bolj odporne na možne stresorje, ki na nas prežijo skozi dan.

Dremež zviša produktivnost

Kratek dremež čez dan zviša produktivnost in odzivnost, zmanjša stres ter osveži spomin. Ko ste zelo utrujeni, si je priporočljivo privoščiti kratek spanec, saj boste s tem prihranili čas, ki bi ga sicer zapravili ob vedno nižji produktivnosti.

Dremež lahko znižuje anksioznost in depresijo

Se počutite žalostne, melanholične ali pod pritiskom? Pogrejte se za kratek čas v varnem objemu odeje in vzglavnika. Telo ljudi pod stresom izloča snovi, kot so kortizol in nevropeptidi. To posamezniku na kratki rok pomaga, da se lahko na težavo osredotoči in jo učinkovito reši. A na dolgi rok so prevelike količine teh hormonov škodljive in lahko vodijo do padca imunskega sistema, depresije, težav s spominom in anksioznosti. Dremež zniža izločevanje teh snovi in pomaga telesu pri regeneraciji.

PREBERITE ŠE: Metoda Leonardo da Vinci: učinkovit krajši spanec

Dremež lahko izboljša medosebne odnose

Ker dremež pozitivno vpliva na naše počutje, lahko celo izboljša naše medosebne odnose. Namesto da jezo po kljuvalnem redu stresete na podrejene ali partnerja, si privoščite kratek odmor v postelji, in ko se boste prebudili, bo jeza znatno manjša, vaši odnosi pa bodo rešeni nepotrebnega preizkusa vzdržljivosti in elastičnosti.

Dremež ne vpliva na spanje ponoči

Če se držite pravila, da dremež čez dan ne traja dlje od ene ure, dremež ne bo vplival na vaše spanje ponoči. Optimalen čas dremeža je 30 minut – daljše spanje ne zvišuje pozitivnih učinkov dremeža na telo, a dokler ne presežete časovnega okvira ene ure, ste pred nespečnostjo ponoči varni.

Dremež lahko pripomore k daljšemu življenju

Če ne zaradi iz naštetih razlogov, pa bi si morali večkrat privoščiti dremež vsaj zaradi ugotovitve, da lahko pripomore k daljšemu življenju. Raziskave namreč nakazujejo, da imajo države, v katerih so popoldanske sieste del vsakdanje prakse, nižjo stopnjo umrljivosti zaradi srčnih bolezni. Ta podatek navdušeno pozdravljamo s spalnimi maskami in spuščenimi roletami!