Generacija Y vključuje tiste, ki so bili rojeni med poznimi 70. leti in nekje do sredine 90. let prejšnjega stoletja. Mnogi pripadniki generacije Y (oziroma GYPSY-ji) so se razvili v izjemno uspešne ljudi – so namreč najbolj pogost profil, najden na vodilnih položajih pomembnih podjetij. Eden izmed pomembnih dejavnikov, ki je oblikoval generacijo Y, je eksponenten razvoj tehnologije. Zaradi tega so GYPSY-ji v komunikaciji izjemno hitri in učinkoviti. Prav tako se lahko pohvalijo z dejstvom, da so izjemno dobri v delu v skupini. Zaradi povezanosti, ki jo posledično čutijo zaradi prepletenosti na spletu, so sodelovanje, reševanje konfliktov in učinkovito delo v skupini za njih nekaj samoumevnega. GYPSY-jem je pomembna tudi družina. Zaradi fleksibilnosti delovnega časa, ki je v času njihovega zaposlovanja izredno narastla, imajo ti posamezniki več časa, ki ga lahko učinkoviteje razporedijo med delo in družino. A kljub vsem pozitivnim značilnostim, s katerimi se posamezniki generacije Y ponašajo, se mnogi izmed njih počutijo slabo. Preberite, zakaj je generacija Y nesrečna.

Razlog, zakaj je generacija Y nesrečna, moramo najprej iskati v njihovem okolju in izvoru. Starši generacije Y (imenovani generacija baby boom) so bili večinoma rojeni nekje okoli 50. let prejšnjega stoletja. Vzgojila jih je generacija veteranov (ti so zdaj stari starši generacije Y). Slednji so doživeli drugo svetovno vojno in druge večje zgodovinsko-politične premike. Zaradi težkih okoliščin v svojem otroštvu so se babice in dedki generacije Y razvili v posameznike, katerih glavni vrednoti sta finančna stabilnost in varno okolje. V takšnem okolju so se torej razvili baby boomerji, ki so pričakovali stabilno kariero. Zaradi srečnih okoliščin ekonomske blaginje sta jim bila služba ter bolj ali manj dober finančen položaj zelo preprosto dosegljiva. Tako so starši generacije Y karierno dosegali celo boljše rezultate, kot je bilo od njih pričakovano. Vrzel med pričakovanjem in realnostjo je bila pozitivna, kar je vodilo v veliko zadovoljstvo posameznikov.

Generacija Baby boom, je presegla svoja pričakovanja

Generacija baby boom je presegla svoja pričakovanja.

Generacija Y je bila torej vzgojena v družinah, v kateri sta večinoma vladala optimizem in občutek, da jim življenje ponuja neskončno možnosti na vsakem koraku. Posamezniki generacije Y so odrasli obkroženi z zagotovitvami, da lahko v življenju postanejo, kar želijo, ter da je vsak izmed njih pravzaprav vnaprej zagotovljeno uspešen protagonist lastne zgodbe. A generaciji Y finančna stabilnost ni dovolj sama po sebi – na svojem zelenem travniku morajo v nasprotju s svojimi starši, ki jim je bila dovolj zelena trava, imeti tudi pisane in dišeče rože. In to nas pripelje do prvega razloga, zakaj je generacija Y nesrečna.

Gypsy-ji si želijo izpolnjujoče kariere

GYPSY-ji si želijo izpolnjujoče kariere.

Generacija Y je izjemno ambiciozna

Generacija Y od svoje kariere zahteva veliko več kot le zagotovljeno finančno stabilnost. Slednja je za GYPSY-je veliko premalo posebna in edinstvena. Slediti svojim sanjam je glavna vrlina GYPSY-jev in njihove sanje nikakor niso majhne. Sanje o stabilni karieri so zamenjale veliko težje dosegljive sanje o izpolnjujočem življenju, hkrati pa je želja po ekonomski stabilnosti postala samoumevna. Na vrh vrtoglavih projekcij o prihodnji karieri so starši GYPSY-jev postavili češnjo, ki je dodobra utrdila idejo o neizogibnosti lepe prihodnosti. Morda vam je ta stavek znan: ”Si nekaj posebnega, uspelo ti bo vse, česar se lotiš.”

Gypsy-ji so vzgojeni v veri, da so nekaj posebnega

GYPSY-ji so vzgojeni v veri, da so nekaj posebnega.

Generacija Y ima slab stik z realnostjo

Zaradi neprestanega ponavljanja staršev so GYPSY-ji seveda začeli verjeti, da je vsak izmed njih nekaj izjemno posebnega. Seveda je vsak človek edinstveno, nepogrešljivo bitje, a to še ne pomeni, da vsakega izmed nas čaka izjemno blesteča kariera. Na žalost pa je generacija Y pričakovala prav to – vsak izmed GYPSY-jev je iskreno verjel, da bo izstopal iz množice. Na žalost izpolnitev takih sanj za vse ni možna ne v praksi ne v teoriji – če smo vsi posebni, ni poseben nihče.

Gypsy-ji pričakujejo izjemno kariero

GYSPY-ji pričakujejo izjemno kariero.

Kot omenjeno, pa GYSPY-ji ne pričakujejo le dobro plačane službe, ampak želijo od svoje kariere tudi, da jih duševno nahrani. Takšna pričakovanja, povezana z globokim prepričanjem, da so nekaj posebnega (in da jim je namenjeno uspeti celo brez trdega dela in občasnih neuspehov), pa pripadnike generacije Y v dandanašnjem (ekonomsko) nestabilnem in prenaseljenem svetu nujno vodijo v poštena razočaranja.

Generacija Y je nemalokrat razočarana

Generacija Y je nemalokrat razočarana.

Generacija Y je neprestano na “ocenjevanju”

Nekaterim GYPSY-jem je seveda uspelo doseči tisti posebni položaj, kateremu so bili po lastnem mnenju vedno zapisani. A to so le posamezne zgodbe, ki nikakor ne potrjujejo pravila. Nasprotno pa se je velika večina generacije Y pač morala sprijazniti z dejstvom, da bodo dosegli povprečne karierne uspehe. To grozo pa je povečala vpletenost socialnih omrežij. Občutki neuspeha in neizpolnjenih sanj so že sami po sebi dovolj boleči, ob konstantnem primerjanju z vrstniki (ki na Facebooku objavljajo le uspehe, saj vrsto mučnih prigod ohranijo zase) pa je trpljenje GYPSY-jev, ki so dosegli ”le” povprečje, neizmerno večje.

PREBERITE ŠE: Zakaj imajo inteligentni ljudje manj prijateljev?

Generacija Y je žrtev konstantnega primerjanja

Generacija Y je žrtev konstantnega primerjanja.

Povzeto po: waitbutwhy.com