Ljudje s posebnimi sposobnostmi so za družbo pravo bogastvo. Določene posebne sposobnosti daleč presegajo tisto, kar danes počnejo mnogi učenjaki in znanost jih raziskuje že desetletja. Tukaj so ljudje z resničnimi nadnaravnimi močmi, ki jih znanost (še) ne zna razložiti.

Kdo so ljudje z nadnaravnimi močmi?

Budistični menihi

Med obiskom v odmaknjenih samostanih leta 1980 sta profesor medicine Herbert Besnon s Harvarda in njegova ekipa raziskovalcev preštudirala meniha, ki je živel v himalajskih gorah in bil sposoben s tummo (tehnika joge) dvigniti temperaturo njihovih prstov na nogah in rokah za 17 stopinj. Še vedno ni znano, kako so menihi sposobni ustvarjati takšno toploto. A to še ni vse – raziskovalci so proučevali napredne meditatorje v indijski zvezni državi Sikkim, kjer so presenečeni ugotovili, da lahko ti menihi upočasnijo svojo presnovo za 64 odstotkov. Leta 1985 je raziskovalna skupina s Harvarda posnela video menihov, ki sušijo hladne in mokre rjuhe s toploto svojega telesa. Da menihi preživijo zimske noči na višini 5000 metrov v Himalaji, prav tako ni nič nenavadnega.
Lahko torej joga, meditacija in druge podobne prakse sprostijo naše nadnaravne duševne moči?

Wim Hof ali Iceman

Wim Hof je pritegnil pozornost številnih znanstvenikov, potem ko je z meditacijo ostal potopljen v ledu kar dve uri, ne da bi se njegova telesna temperatura spremenila. To je izjemno in še en dokaz več, da zavest igra pomembno vlogo pri odzivu našega telesa na določene situacije ali tegobe.
Ker je Wim uspešno ohranil svojo telesno temperaturo v krutem okolju, se je odpravil na Mount Everest v kratkih hlačah, se uprl višinski bolezni, dokončal maraton v namibijski puščavi brez vode in pod laboratorijskim nadzorom dokazal, da je sposoben vplivati na svoj avtonomni živčni sistem in imunski sistem po svoji volji.

Daniel Tammet

Leta 2004 je Daniel Tammet pritegnil pozornost javnosti, ko je recitiral matematično konstanto pi (3,141…) iz spomina in tako več kot 22 tisoč decimalnih mest natančno, brez napake, navedel v petih urah in devetih minutah. Recitacija je potekala v muzeju Museum of the History of Science v Oxfordu, kjer je Daniel postavil evropski rekord.
Istega leta je bil diagnosticiran s sindromom savant, kar pomeni, da ima oseba določene izjemne talente (ki običajno niso prisotni pri ostalih ljudeh), medtem ko ima na drugih področjih povprečne ali podpovprečne sposobnosti. To je pogosto med ljudmi z avtizmom.
Daniel pravi, da njegove osupljive sposobnosti niso posledica genske okvare, temveč so posledica zelo bogate in zapletene asociativne oblike mišljenja in domišljije. Po njegovem mnenju je misel avtista ekstremna različica neke vrste vsakdanjega in običajnega razmišljanja, vse od sanjarjenja do besednih iger in uporabe metafor.

PREBERITE ŠE: Hobiji, ki nas bodo naredili pametnejše

Stephen Wiltshire

Stephen Wiltshire, ki so mu diagnozo avtizma postavili pri treh letih, je umetnik, ki riše in slika podrobne slike mest. Najbolj je znan po svojih sposobnostih natančnega opazovanja mest, ki jih dojame v nekaj sekundah, nato pa jih prikaže z neverjetno natančnostjo.

Uri Geller – psihokineza

Še en odličen primer prihaja iz dela strokovnega letalskega inženirja in fizika Jacka Houcka. Poleg vojaškega polkovnika J. B. Aleksandra je bil odgovoren za preizkuse veljavnosti psihokineze (premikanja predmetov z umom). Na teh srečanjih so se udeleženci naučili, kako začeti psihokinezo s premikanjem kovinskih predmetov. Posamezniki so lahko brez fizične sile popolnoma skrivili kovinske vzorce. Omembe vreden posameznik je fizik Uri Geller, ki mu je med govorom uspelo, da se je žlica ukrivila, ne da bi se je kdo dotaknil. Žlica se je zvijala do takrat, ko jo je prijel, dal nazaj in nadaljeval svoj govor. Ne glede na to, ali menimo, da je to potegavščina ali pa postavljamo pod vprašaj veljavnost tega, kar se je zgodilo, je dejstvo, da ima zavest neke vrste izmerljiv vpliv na materialni svet okoli nas.
Dober primer tega je tudi kvantni eksperiment z dvema režama, pojav, ki ga znanost ne zna razložiti.

Ingo Swann – oddaljeno gledanje (remote viewing)

Oddaljeno gledanje (ang. remote viewing) je sposobnost človeka, da opiše oddaljeno geografsko lokacijo (nekaj sto tisoč kilometrov od njegove dejanske fizične lokacije). Na svetu ni le ena oseba, ki bi bila sposobna tega. CIA in NSA sta v sodelovanju z univerzo Stanford University opravili raziskavo o parapsiholoških pojavih. Raziskava je trajala več kot dve desetletji, vključevala pa je tudi oddaljeno gledanje. V teh poskusih so bili posamezniki sposobni opisati tri različne predmete, ki so bili v ločenem prostoru ali na fizično oddaljenih lokacijah, kjer sami nikoli niso bili.
Gre za nekakšno projekcijo naše zavesti izven našega telesa na drugo lokacijo, ki je oddaljeno od naše trenutne fizične lokacije. Eden od udeležencev raziskave je bil Ingo Swann, ki je bil sposoben uspešno opisati in prikazati obroč okoli planeta Jupiter, o katerem takrat znanstveniki niso imeli pojma, prav tako niso vedeli, da obstaja. Ingo je prav tako opisal Luno in druge čudne anomalije znotraj sfere parapsihologije.
Oddaljeno gledanje ali remote viewing so pravzaprav uporabljale obveščevalne agencije, kar je tudi razlog, da so v ta program vložile ogromno denarja in časa.