Čeprav ima laž kratke noge, lahko mine kar nekaj časa, da jo ujamemo. Kako prepoznati lažnivca ni pomembno le v vsakdanjem življenju, temveč tudi za preprečevanje krivic in zločinov. A tam si lahko pomagajo z napravami, ki so bolj ali manj zanesljive in objektivne. Če ste eni izmed tistih, ki doma pač nimajo detektorja laži, si lahko pomagate s spodnjimi nasveti, ki vam bodo pomagali prepoznati Ostržka, še predno mu bo začel rasti nos.

Telesna govorica

To je eden izmed najboljših načinov, kako prepoznati lažnivca. Raziskave so pokazale, da lažnivci svoje roke skrivajo – držijo jih v žepih, za hrbtom ali pa na njih sedijo. Kdor laže, se po navadi drži manj pokončno, velikokrat pa tudi nervozno udarja z nogo po tleh. Raziskave so tudi pokazale, da se oseba takoj po tem, ko izreče neresnico, dotakne ust oziroma predela blizu ust.

Dihanje

Osebe, ki lažejo, pospešijo in poglobijo dihanje. Možno je tudi, da zaradi živčnosti njihov glas postane bolj plitev.

PREBERITE ŠE: Pustil je službo in s kajakom in psom odpravil okoli sveta!

Oseba postane bolj okorela

Oseba postane bolj okorela

Okorelost

Ko nekdo laže, postane zelo napet. Lažnivca lahko opaziš po skrčenih ramenih, prekrižanih rokah ali napetih mišicah. Tudi njegovi odgovori na vprašanja in sodelovanje v pogovoru so počasnejši.

Pretirano znojenje

Laganje vsakemu, tudi tistemu, ki se v njem vadi, povzroča veliko stresa. Kadar lažemo, četudi v dobro koga drugega, se začnemo bolj potiti – to izkoriščajo tudi detektorji laži.

Izmikanje pogleda

Kdor laže, ima velike težave z gledanjem v oči. Tega se je možno z vajo in vnaprejšnjo pripravo seveda naučiti, a le izjemno izkušen lažnivec bo lahko zaigral popolno igro brez napak. Večina ljudi bo strmela v oči preveč zavzeto oziroma se izdala kako drugače.

Sprememba teme

Laganje je neprijetno in stresno. Vsak, ki laže, si zato želi, če se le da, spremeniti temo pogovora. Tisti, ki vas bo poskušal pretentati z neresnico, bo verjetno poskušal zamenjati temo pogovora, v kateri se skriva njegova skrivnost.

Dotikanje obraza

Ljudje, ki se zlažejo, imajo veliko večjo potrebo po dotikanju obraza. Urejajo si lase, se praskajo po vratu ali nosu in si pokrivajo usta.

Oseba, ki laže, se veliko dotika obraza

Oseba, ki laže, se veliko dotika obraza

Pretirana obramba

Če osebo, ki laže, soočite s sumom, da ne govori resnice, se začne pretirano braniti. Ker lažnivci vedo, da lažejo, jim je težko izbrati ustrezno obrambno reakcijo.

Ton glasu in hitrost govorjenja

Osebi, ki ne govori resnice, se glas poviša, nemalokrat pa se ji tudi pospeši govor. Skoraj vedno se način govora pri lažnivcu spremeni – nenadoma se mu začne zatikati ali pa začne govoriti zelo monotono.