Družbena omrežja
Facebook, Twitter, Instragram in druga družbena omrežja so pripomočki, ki nam lahko izjemno olajšajo komunikacijo, pospešijo prenos informacij in nam na marsikaterem področju izboljšajo življenje. A če ste zasvojeni s temi stvarmi, potrebujete odmor – tudi dobrega je včasih lahko preveč. Če opazite, da so všečki pomembna podlaga, na kateri gradite svojo samozavest, je čas, da se od družbenih omrežij malo oddaljite in začnete živeti bolj polno življenje v realnosti.
Kariera
V času, ko sta se nam v vse vidike življenja na skrivaj prislinila kapitalizem in potrošništvo, postaja uspeh na delovnem mestu vse pomembnejša vrednota. Trdo delo je seveda občudovanja vredna vrednota, a ko je njegovo edino gonilo dobiček (ne glede na ceno) in ko začnemo zanemarjati druge, pomembne vidike življenja, je treba ustaviti konje. Premislite, kaj so vaši motivi za neutrudno delo. Če se med njimi znajdejo želja po občudovanju in polnjenju vrzeli v samozavesti, vam priporočamo, da si uravnotežite svoje življenje.
Fitnes
Nobena skrajnost ni zdrava. Že stari Grki so poznali univerzalno modrost za srečno življenje, ki so jo ubesedili v reku: Zdrav duh v zdravem telesu. V današnjem svetu se zdi, da polovica populacije upošteva en del izreka, druga polovica pa drugega. Tako kot je zanemarjanje telesne dejavnosti slabo, terja tudi pretiravanje svojo ceno. Navsezadnje ima dan le 24 ur, poleg tega pa se graditev samozavesti zgolj na fizični podobi ne izkaže za preveč trdno skulpturo. Ena ura telovadbe na dan je povsem zdrava mera fizične aktivnosti.
Konstantni dražljaji
Tehnologija nas je opremila predvsem z možnostjo hitrega pretoka informacij. A slaba stran tega je, da smo ves čas izpostavljeni dražljajem. Reklamni plakati, televizijski oglasi, glasba, hrupen promet, zvonjenje telefona in drugi stimuli neprestano prevzemajo našo pozornost. A naši možgani potrebujejo trenutke tišine in miru. Če vas vaš telefon spremlja tudi v posteljo, je morda čas, da svojemu umu privoščite malo počitka.
PREBERITE ŠE: Zakaj je generacija Y nesrečna?
Kako ugotoviti, ali ste zasvojeni, in kako zasvojenost premagati?
Tem odvisnostim je težko priti do dna. V osnovi so družbena omrežja in telovadba dobra stvar, a včasih z njimi pretiravamo. Kako torej ugotoviti, ali ste zasvojeni?
Prepoznajte vir motivacije
Prvi korak, kako ugotoviti, ali ste zasvojeni z zgoraj naštetimi stvarmi, je, da prepoznate vir, ki vam daje motivacijo. Če na družbenem omrežju preživite veliko časa zgolj zaradi narave svojega dela, ste lahko pred odvisnostjo mirni. Po drugi strani pa pretirana uporaba Facebooka zaradi skrite želje po priljubljenosti, vključenosti, bližini in občudovanju lahko vodi v odvisnost.
Abstinirajte
Običajna navada naših prednikov je bila, da so se enkrat na leto postili. To jim je omogočilo, da so do hrane vzpostavili boljši odnos. Podobno deluje abstinenca tudi pri drugih virih zasvojenosti. Privoščite si počitek od svojega telefona ali pretirane skrbi za telo. Perspektiva se vam bo spremenila in poplačani boste z večjim duševnim mirom.
You must be logged in to post a comment.