Kaki si zaradi svojega božanskega sladkega okusa, vsestranske uporabnosti tako v kozmetiki kot kulinariki in zdravilnih sestavinah vsekakor zasluži ime ”hrana bogov”.
Kaki prihaja z Vzhoda
Kaki izvira iz Kitajske, od koder se je razširil na Japonsko in drugod po svetu. V 19. stoletju so ga začeli saditi tudi v Kaliforniji in Južni Evropi. V Sloveniji so ga začeli gojiti šele pred približno sto leti, najbolje pa se pri nas počuti predvsem na Primorskem in Goriškem, kjer v začetku novembra z živo oranžno barvo popestri jesensko vzdušje.
Kakijevo drevo
Kaki raste na drevesih iz družine dreves Diospyros (ebenovcev), kar v stari grščini pomeni ”sadež bogov”. Drevesa, ki so visoka približno 7 metrov, jeseni obrodijo okrogle sadeže, ki po obliki spominjajo na paradižnik, a se od tega razlikujejo po živo oranžni barvi in tršem olupku, ki v notranjosti skriva mehko in sladko sredico.
Hranilna sestava kakija
Kaki ni le božanskega okusa, ampak je čudežna tudi njegova sestava. Je zelo nasiten sadež, a kljub temu velja za nizkokaloričnega – 100 gramov namreč vsebuje le okoli 80 kilokalorij. Kaki odlikuje visoka vsebnost antioksidantov, med katerimi je tudi betakaroten, rudnin in elementov v sledovih, med katerimi so kalij, magnezij, železo, baker, jod, krom, selen in fluor, ter vitaminov, med katerimi poleg vitamina A najdemo ogromno vitamina C ter vitamine B1, B2 in B6. Ker pa kaki poleg zdravilnih snovi vsebuje 20 odstotkov glukoze in fruktoze, naj se mu izogibajo pretežke osebe in sladkorni bolniki.
PREBERITE ŠE: Recept: slastna kakijeva krema s smetano brez peke
Čudežne lastnosti kakija
Kaki zaradi svoje sestave blagodejno vpliva na naše zdravje in počutje:
- izboljša zdravje zob in dlesni,
- ureja prebavo in pozitivno vpliva na črevesje,
- okrepi delovanje pljuč in srca,
- preprečuje nastanek raka in tumorjev,
- znižuje raven holesterola,
- pospešuje delovanje jeter in ledvic,
- izboljšuje telesno odpornost,
- odganja jesensko utrujenost,
- deluje protistresno,
- izboljša učinkovitost vsrkavanja železa,
- pomaga pri težavah s krčnimi žilami,
- znižuje previsok krvni pritisk,
- preprečuje krvavitev iz manjših ran …
Kaki pa ni le okusen in zdravilen, ampak je uporaben tudi za negovanje telesa, predvsem kože, ki naj bi bila po njegovi uporabi še posebno voljna, mehka in gladka. V to naj bi verjela tudi boginja Afrodita, ki je rajski sadež uporabljala tudi v lepotilne namene in z njim ohranjala svoj mladostni videz.
Kaki je zelo sladek in sočen jesenski sadež, ki so mu nekoč rekli “rajsko jabolko” oziroma “hrana bogov”. Kaki pa ni le okusen priboljšek, nad katerim naj bi bili navdušeni tudi bogovi, ampak prava superhrana, tako zelo bogata z vitamini, minerali, antioksidanti in vlakninami, da jo moramo jeseni, ko je je v izobilju, čim pogosteje vključiti v svoj jedilnik. V nadaljevanju preverite vse zdravilne lastnosti živo oranžnega sadeža, ki si vsekakor zasluži ime “hrana bogov”.