Je razgovor za službo res najboljši način, da zaposlite pravo osebo? Je eno srečanje s potencialnim zaposlenim res dovolj, da ugotovite, če je primeren za vas? Psiholog Richard Nisbett pravi, da je razgovor za službo podoben metanju kovanca.
Skavti pri iskanju talentiranih športnikov običajno ne izberejo bodočega člana športne ekipe na podlagi tridesetminutnega ogleda tekme. Si predstavljate, da bi lovec na talente po prvih petnajstih minutah povprečne igre lastniku kluba brez premisleka rekel: pozabimo na vse skupaj, igralec je bil prvih petnajst minut precej slab. Zakaj bi bilo podobno pri zaposlovanju v podjetjih? Je en razgovor za službo res dovolj, da vas nekdo, ki ima odlične reference ne prepriča?
Trema namreč naredi svoje, prav tako niso vsi ljudje verbalno nadarjeni. Nekateri dosegajo izjemne rezultate, imajo več kot ustrezne izkušnje, vendar se s svojimi uspehi ne znajo pohvaliti. Raziskave kažejo, da so polurni razgovori nesmiselni in ne napovedujejo, če se bo oseba obnesla na delovnem mestu. Bolj smiselno, kot na razgovor za službo in kratko predstavitev kandidata za službo, se je zanesti na njegove reference in priporočila.
PREBERITE ŠE: 11 stvari, ki jih nadrejenim nikoli ne smete izreči
Nisbett delodajalcem ne priporoča razgovorov. V kolikor pa se zanje odločite, naj jih vodi usposobljena ekipa ljudi, ki ve natanko, kakšne lastnosti iščete pri zaposlenih in znajo zelo dobro oceniti človeški značaj. Vprašanja naj bodo za vse kandidate enaka. To sicer zveni enostavno, vendar ni. Se pa obrestuje, pravi psiholog.