10 znanstveno podprtih razlogov, zakaj bi morala biti tehnologija za otroke, mlajše od 12 let, prepovedana oziroma vsaj močno omejena:
1. Hitra rast možganov
Do drugega leta starosti se velikost možganov potroji in do 21. leta so možgani v fazi hitrega razvoja. Zgodnji razvoj možganov je odvisen količine od okoljskih dražljajev. Stimulacija možganov v razvoju, ki jo povzroči čezmerna izpostavljenost tehnologiji, je povezana s pomanjkanjem pozornosti, motnjami učenja, povečano impulzivnostjo in zmanjšano sposobnostjo samoregulacije, kot so napadi jeze.
2. Upočasnjen razvoj
Uporaba tehnologije omejuje gibanje, kar ima lahko za posledico upočasnjen razvoj. Eden od treh otrok danes vstopi v šolo z zamudo v razvoju, kar vpliva negativno na pismenost in akademske dosežke. Gibanje krepi pozornost in sposobnost učenja.
3. Debelost
Gledanje televizije in igranje videoigric sta povezani s povečano debelostjo. Pri otrocih, ki jim je dovoljeno imeti katero od teh naprav v svoji spalnici, je za 30 odstotkov pogostejša debelost. Debelejši otroci imajo večjo nevarnost za zgodnjo možgansko kap, srčni infarkt in resno skrajšanje pričakovane dolžine življenja.
4. Pomanjkanje spanca
60 odstotkov staršev ne nadzira uporabe tehnologije pri svojih otrocih in 75 odstotkov otrok ima tehnološke igračke v svojih spalnicah. 75 odstotkom otrok, starih med 9 in 10 let, primanjkuje spanca do te mere, da jim to škodi.
5. Duševne bolezni
Pretirana izpostavljenost tehnologiji je vzorčni dejavnik, ki poveča depresijo otrok, anksioznost, motnje navezanosti, pomanjkanje pozornosti, avtizem, bipolarne motnje, psihoze in problematično vedenje otrok.
PREBERITE ŠE: Kako ozdraviti zasvojenost s pametnim telefonom
6. Agresivnost
Nasilne medijske vsebine lahko pri otrocih povzročijo agresivnost. Majhni otroci so danes bolj izpostavljeni telesnemu in spolnemu nasilju v današnjih medijih. Igra Grand Theft Auto V prikazuje eksplicitni seks, umor, posilstvo, mučenje in izmaličenje, enako številni filmi in televizijske oddaje.
7. Digitalna demenca
Velika hitrost medijske vsebine lahko prispeva k pomanjkanju pozornosti in tudi k zmanjšani zbranosti in slabšemu spominu.
8. Zasvojenost
Starši se vse bolj in bolj povezujejo s tehnologijo, vse manj pa s svojimi otroki. V odsotnosti staršev se otroci navežejo na naprave, ki povzročijo zasvojenost.
9. Sevanje
V maju 2011 je Svetovna zdravstvena organizacija zaradi emisij sevanja razvrstila mobilne telefone (in druge brezžične naprave) v kategorijo 2B-tveganja, kar pomeni, da je možno, da naprave povzročijo raka. Otroci, kateri možgani in imunski sistem sta še vedno v razvoju, so na različne dejavnike bolj občutljivi, tako da tveganje za odrasle in otroke ni enako. V decembru 2013 je dr. Anthony Miller iz University of Toronto’s School of Public Health priporočil, da na podlagi novih raziskav izpostavljenost sevanju razvrstimo v kategorijo 2A – verjetno rakotvorno.
10. Netrajnost
Danes se otroci vzgajajo s tehnologijo. Otroci so naša prihodnost, vendar za otroke, ki preveč uporabljajo tehnologijo, prihodnosti ni. Nujno in potrebno je, da se zmanjaša uporaba tehnologije pri otrocih.
You must be logged in to post a comment.