Steve Faulkner, raziskovalec na Loughborough University, pravi, da ima vroča kopel zelo podobne učinke in koristi, kot jih ima vadba – pomaga namreč pri preprečevanju sladkorne bolezni tipa 2. Za The Conversation je pojasnil, da vroča kopel že od nekdaj sprošča, šele pred kratkim pa je znanost začela odkrivati, kako ‘pasivno gretje’ izboljša naše zdravje.
PREBERITE ŠE: Znanstveniki so dokazali, da so tisti, ki jedo sir, vitkejši
Faulkner in njegova ekipa so raziskovali učinek vroče kopeli, ki ga ima na raven sladkorja v krvi, in število kalorij, ki jih pri tem pokurimo. V študiji je sodelovalo 14 ljudi, vsak izmed njih pa je užival v enournem namakanju v vroči kopeli pri 40 stopinjah Celzija, kot tudi v enourni vadbi na kolesu. Oba preizkusa sta bila zastavljena tako, da dvigneta temperaturo telesa za samo eno stopinjo, da je lahko ekipa izmerila, koliko kalorij se je porabilo pri vsaki dejavnosti. Čeprav se je na kolesu resda porabilo več kalorij, je raziskava pokazal, da ljudje v vroči kopeli porabijo ravno toliko kalorij, kot pri 30-minutni hoji.
Pojasnili so tudi pomembne protivnetne vplive vadbe na naš imunski sistem in pojasnili, kako nam lahko pomaga pri boju z boleznimi. Ponavljajoče ‘pasivno gretje’ namreč lahko prispeva k zmanjšanju kroničnih vnetij, ki so pogosto prisotna pri dolgoročnih boleznih, kot je sladkorna bolezen tipa 2.
Sezujte torej superge – no, slecite se v celoti – in skočite v vročo kopel.
You must be logged in to post a comment.