Kako si urediti finance kot “odrasli”:
Preberi letne izpiske o bančnih karticah
Preveri podatke na letnih poročilih bančnih kartic. Tudi banke se lahko zmotijo, poleg tega pa te pregled izpisa ne stane veliko časa – lahko pa ti, v primeru napake, prihrani kar precej denarja.
Spremljaj sredstva in obveznosti
Spremljaj, koliko sredstev imaš na voljo in koliko obveznosti ti ta sredstva zmanjšuje. Izračunaj svoj finančni položaj z odštetjem obveznosti od sredstev. Če je rezultat negativen, je treba malo stisniti zobe.
Proračun
Redno spremljaj svoje prihodke in odhodke. Ne glede na to, ali te stiska finančna kriza ali pa imaš denarja veliko, je nadzor nad prihodki in odhodki nujen za dobro urejene finance. Le tako lahko ugotoviš, ali preveč zapravljaš, oziroma če imaš nekaj nepričakovanih prilivov, ali lahko razmišljaš o novih investicijah.
Rezerve
V sklop, kako si urediti finance tako kot odrasli, zagotovo spada tudi vzpostavitev finančnih rezerv, ki morajo biti dovolj velike, da ti omogočajo preživetje vsaj 3–6 mesecev. Rezerve bodo stopile strah pred finančno nepredvidljivimi situacijami, ki se v določenem obdobju v življenju prikažejo bolj kot ne vsem.
Odplačaj dolgove
Če si zadolžen, naredi finančni načrt, kako boš dolgove čim prej odplačal. Mlajši ko si in manj ko imaš obveznosti, lažje bo to narediti.
PREBERITE ŠE: Milijarderji, ki kljub neverjetnemu bogastvu živijo izjemno skromno
Varčuj za upokojitev
Čeprav se Slovenija za zdaj še lahko pohvali s socialnim sistemom, ki skrbi za nas tudi na stara leta, nihče ne ve, kaj bo prinesla prihodnost čez 30, 40, 50 let. Ne prepusti se na milost in nemilost odločitvam politikov in premikom v mednarodnih ekonomsko-političnih morjih, temveč vzemi prihodnost v svoje roke in varčuj za čas, ko se boš upokojil.
Določi mejo
Nehaj živeti od plače do plače, temveč določi finančno mejo, ki naj bo nekoliko nižja od mesečnega zaslužka. To bo občutno znižalo stopnjo stresa v tvojem vsakdanjiku.
Postavi si finančne cilje
Postavi si kratkoročne in dolgoročne finančne cilje in se jih drži. To bo vplivalo na bolj varnejšo (finančno) prihodnost, večji samonadzor in lažjo dosegljivost dražjih ciljev.
Velike nakupe opravi šele po tehtnem premisleku
Ko opravljaš velik nakup – recimo nakup hiše ali avta – se ne zaleti z glavo v zid. Naredi podroben načrt, kakšne možnosti ponuja trg in kakšne bodo značilnosti trga v prihodnosti – mogoče se z nakupom izplača malo počakati. Zavedaj se, da si zaradi velikega energijskega in finančnega vložka tudi bolj občutljiv na sugestije reklam. Že pred nakupom razmisli, kaj potrebuješ in koliko si za to zmožen plačati.
Vedno se odločaj pametno
Preden se odločiš za nakup, se vprašaj, ali je to zate pametna investicija. Poskusi odmisliti pritiske družine, prijateljev in reklam in se za trenutek ozri le nase.
You must be logged in to post a comment.