Prva stvar, ki jo slišimo iz ust (tradicionalnih) staršev, ko se odpravimo na tetoviranje, je skrb, da zaradi tetovaže ne bomo našli službe. Ta nasvet je verjetno dobronameren, a če upoštevamo novo študijo o povezanosti tatujev z zaposlovanjem in diskriminacijo pri plačah, je očitno, da je prepričanje o nezaposljivosti zaradi poslikave na telesu popoln nesmisel.
Pri analizi povezanosti med umetnostjo na telesu in delom so znanstveniki ugotovili, da tetovaže ne zmanjšujejo zaposljivosti, v nekaterih primerih so dejansko ljudje s tetovažo bolj zaposljivi.
V 50 ameriških državah so 2.064 ljudi vprašali o njihovem življenjskem slogu, zaslužku, delovnem statusu in tetovažah. Polovica anketiranih je prihajala s podeželja, polovica pa iz mesta. Med sodelujočimi ima 23 odstotkov moških in 37 odstotkov žensk tetovažo. Povedali pa so, da njihova poslikava ni imela in še zmeraj nima nobene povezave z diskriminacijo pri zaposlovanju ali z nižjo plačo.
Avtorji študije so začeli zbirati podatke poleti 2016. V tem času pa so ugotovili, da se je zaznavanje tetovaže na delovnem mestu toliko spremenilo, da celo zelo vidna tetovaža ni povezana z diskriminacijo pri zaposlovanju ali plači.
Kulturna stigmatizacija umetniške svobode se je zmanjšala, saj se je v zadnjih letih povečalo število mladih s tetovažami, in sicer naj bi imelo 40 odstotkov odraslih mladih vsaj eno tetovažo. Raziskovalci pravijo, da so tatuji postali označevalci individualnega izražanja in ustvarjalnosti, podjetja pa so skladno s tem omilila politike, ki prepovedujejo kazanje tetovaže na delovnem mestu.
You must be logged in to post a comment.